KVALITNÍ A BEZPEČNÉ MATERIÁLY

Ať už nakoupíte výrobky na mém e-shopu, nebo na jiném, VŽDY se pokuste vyzjistit, s jakými materiály daná značka pracuje.

Není to jedno.

Vašemu zdraví rozhodně ne.

 

V dnešní době je již tak snadné pracovat s kvalitními a především bezpečnými materiály. Já, jakožto výrobce, se proto zaměřuji na samotnou výrobu daného materiálu. Na složení, barvení, skladování, distribuci, certifikaci. A právě certifikace je pro mne důležitá, proto veškeré výrobky Truhlářovy dcery jsou z certifikovaných materiálů, převážně z přírodních materiálů - bavlna, len, viskóza.


Pojďme se nyní společně podívat na jednotlivé materiály. Ověřme si, zda s nimi správně zacházíte i Vy doma a třeba i poznejme něco nového o nich.

 

MUŠELÍN

Mušelín je typ volně tkané bavlněné látky původem ze Středního východu. Do Evropy se dostal v 17. století, na konci 18. století se stal velmi populární ve Francii. Jedná se o lehoučkou, vzdušnou látku, která vyniká svou výraznou strukturou. Mušelín se v posledních letech stal velmi oblíbeným materiálem právě pro své vlastnosti - pohodlný na nošení, snadný na údržbu, neb se nemusí žehlit a v letních měsících máte pocit, jako byste na sobě měli jen lehounkou pavučinku.
Velmi dobře je mušelín využíván i v jiných odvětvích, například v lékařštví (obvazy) či kulinářství (jako filtr). Mušelín je velkorysý a při občasných výkyvech tělesné váhy povolí více prostoru, naopak při snížení tělesných rozměrů se opět vrátí zpět na své.

 

Jak o mušelín pečujeme?

S tou největší láskou a také s pracím gelem. Spolu s ním, na ruční režim a 30°, necháme mušelín v pračce skotačiti. Uschnout ponecháme na vzduchu. Sušičku nedoporučuji, neb mušelín trošku sraziti se může. Avšak v akutním případě si žehlička (na rub či přes plátýnko) i s tímto poradí a opět jej zlehounka povolí. 

 

 

LEN A VISKÓZA

Len pochází asi ze 7. tisíciletí před n. l. podle některých údajů z Jižní Ameriky, podle jiných z Íránu. Do Evropy se len dostal asi o 4 tisíce let později (nález ve Švýcarsku). Původně se do lněného oblečení oblékal chudý lid, což je oproti dnešní době, alespoň pro mne, velkým úžasem.

 

Len je materiálem, který příjemně chladí, odvádí teplo, ale i vlhkost. Je lehounký na nošení a velmi dobře přijímá vlhkost. Samotný len je však pro mnohé velmi hrubý a proto je tato směs lnu a viskózy ideálním řešením pro citlivou pokožku. Viskóza totiž běžně hrubý len změkčí a propůjčí mu tak jemnost a pružnost. Samotný len či směs s viskózou - oboje je zárukou dlouhotrvající životnosti kousku. Tou největší zásluhu však tento materiál sklízí za svou antibakteriální vlastnost. Neudrží se na něm žádný pyl, prach, ani plísně či roztoči a díky tomu je vhodný pro alergiky. Tento materiál nepruží, drží svůj tvar a je k této skutečnosti třeba přihlížet při volbě velikosti.

 

Jak o len pečujeme?

Pereme ideálně na 30°C a to kvůli srážlivosti. Běžně se len srazí o 5% až 7%. V případě směsi s viskózou se však nemusíte srážení bát. Nedoporučuji však vysoké otáčky při ždímání ani sušičku. Nejlépe ponecháme vyschnout na vzduchu (ramínko, sušák) a poté po rubu vyžehlíme na nižší stupeň.

 

 

 

BAVLNA (BIO)

Jedná se o jemnější a měkčí verzi bavlny. Vlákna bavlny totiž nejsou narušena chemikáliemi, které se užívají při běžném pěstování či zpracování bavlny. Je zároveň materiálem velmi odolným (opět nedochází k narušení vlákna při chemických úpravách, jako je třeba barvení a vlákno tak není narušeno). Bio bavlna je více než vhodným materiálem pro alergiky či lidi s citlivou pokožkou, je totiž velmi prodyšná a pokožka smí dýchat.

 

Jak o bavlnu pečujeme?

Aby nám bavlna co nejdéle vydržela, doporučuji ji prát v pračce na maximálně 30 °C. Při opakovaném praní na vyšší teploty se naruší vlákno a začnou se tvořit žmolky.  Samotné ždímání je vhodnější na nižší otáčky a sušičku nedoporučuji. Naopak vyschnutí na ramínku a žehlení na program "bavlna" tomuto materiálu nikterak neuškodí.

 

 

MANŠESTR

Název je odvozen od anglického města Manchesteru, kde se podle některých historiků vyráběl koncem 18. století první stříhaný samet. V písemné formě se označení manšestr (Manchesterstoff) pro tento druh tkanin začalo používat ve 2. polovině 19. století. Manšestr je ideálním materiálem pro zimní oděvy. Je totiž hřejivý, dokáže skvěle udržet tělesné teplo a jako bonus je velmi odolný. Manšestrové látky se odjakživa používaly k šití pracovních oděvů (například tradiční tesařský oděv z černého širokého manšestru). Z manšestru vznikají kousky, které se přizpůsobí pohybu a vydrží nesčetně pracích cyklů.

 

 

Jak o manšestr pečujeme?

Pereme jej na šetrný režim, rubem (aby se chlupaté řádky nenarušily) a na maximálně 40°. Sušičku prosím vynechejte, naopak na vzduchu ponechte. V případe schnutí na ramínku nebude třeba ani žehlit. Pokud je ale přeci jen třeba nerovnosti porovnat, žehlička si s nimi na nízký stupeň (opět rubem) poradí.

 

 

 

 

samet 

 

Původní a pravý samet je vyráběn z hedvábí. Obecně se má za to, že ty nejstarší sametové tkaniny pocházejí z východní Asie, kde má hedvábnictví nejstarší tradici. Do Evropy se však výroba sametu rozšířila velice rychle, kdy už v roce 1247 vznikl v Itálii první cech tkalců sametu.
Cena sametu z hedvábí je totiž pochopitelně vyšší, a tak je v běžné produkci tato surovina nahrazována. Zatímco samet byl po dlouhá staletí luxusním zbožím, ať už šlo o oblečení nebo luxusní nábytek, které byly vyhrazeny pouze bohatým, změnilo se to v 19. století. Tehdy se začal vyrábět z bavlny. Jeho vlastnosti jsou pevnost, hřejivost a především slavnostní vzhled. Ozvláštní jakýkoliv předmět, z něho vyrobený. V našem případě Perutě.

 

Jak o samet pečujeme?

Samotný samet lze prát v pračce na ruční režim a maximálně 30°, avšak pokud se jedná o perutě, zde je navíc uvnitř kovová výztuha a proto doporučuji pouze s pracím gelem prožmoulat v ruce a ponechat na vzduchu uschnout. Pokud je nečistota drobná, lze pouze otřít navlhčeným hadříkem. 

 

 

 

BERÁNEK  SHERPA

Tato imitace kožešiny má měkoučký povrch, díky kterému je daný výrobek nejen opravdu výrazný, ale také velmi pohodlný. Tuto veganskou alternativu lze nosit s opravdu čistým svědomím, je totiž v souladu s ochranou zvířat – kvůli této látce nemusela zemřít žádná živá bytost. 

 

 

Jak o beránka pečujeme?

Velmi jemně. Prát jej smíte v pračce, avšak na jemný režim a maximálně 30°. Vysušit lze i v sušičce, avšak na jemný režim. Rozhodně však nežehlíme. Tu nejlepší péči mu jistojistě dopřejí v čistírně.

 

 



A o jaké certifikaci se výše zmiňuji?

 

Öko-Tex Standard 100 je mezinárodní testovací a certifikační systém pro textilie, vyráběné pouze ze zdravotně nezávadných materiálů. Byl vyvinut v roce 1992.
Testování provádí 17 zkušebních ústavů, tvořících mezinárodní Öko-Tex asociaci, která má pobočky ve více než 40 zemích po celém světě. Kritéria katalogu, který je základem pro testy škodlivých látek, jsou založena na nejnovějších vědeckých poznatcích a jsou průběžně aktualizována. Zkušební kritéria a příslušné zkušební metody jsou standardizované na mezinárodní úrovni. Zkušební vzorky jsou testovány nezávislými institucemi Öko-Tex na pH hodnotu, obsah formaldehydu, přítomnost pesticidů, extraktu, obsahu těžkých kovů, chlorované organické nosiče a konzervační látky, jako je pentachlorfenol a tetrachlorophenol. Testuje se také přítomnost alergizujících a potenciálně karcinogenních barviv.

Náklady na testy závisí na tom, do které ze čtyř Öko-Tex tříd výrobek spadá:

I = oděvy pro děti (do věku tří let)
II = oděvy přicházející přímo do styku s pokožkou (halenky, košile, spodní prádlo)
III = oděvy nepřicházející přímo do styku s pokožkou (kabáty)
IV = ostatní textilní výrobky (závěsy, textilní podlahové krytiny, matrace)

 

Certifikát OCS 100 - standard pro organický obsah | Zdravé tričko.cz 

 

 

 

 

Organic content Standard 100 ověřuje přítomnost a množství organického původu materiálu od zdroje až po finální produkt. Toto ověřuje vždy třetí strana, která měří především to, jak byla látka utkána, barvena, předena, pletena nebo jak bylo na látku tisknuto.

 




Global Organic Textile Standard – Wikipedie

 

 

 

 

 

Global Organic Textile Standard (GOTS) je nejpřísnější certifikace pro textilie vyrobené z organických textilních vláken. GOTS kontroluje celý výrobní proces od statku až po továrnu: od sklizně bavlny, tkaní vláken, až po výrobu finálního produktu, včetně exportu oblečení. Konečné produkty mohou být výrobky z vláken, příze, tkaniny, oděvy a domácí textil. Nezahrnují se zde kožené výrobky.

Ve všech fázích zpracování ekologických vláken musí být tato vlákna oddělena od běžných produktů z neorganických vláken a musí být jasně označena. Všechny chemikálie (např. barviva, pomocné chemikálie), musí splňovat základní požadavky na toxicitu a biologickou rozložitelnost. Jsou zakázány používat toxické kovy, rozpouštědla, geneticky modifikované organismy, formaldehydy a jiné syntetické látky. Veškeré bělidla musí být na bázi kyslíku. Obalový materiál musí být z recyklovaného zdroje a nesmí obsahovat polyvinylchlorid.

Provozovatelé musejí mít ve svých směrnicích zavedenou politiku ochrany životního prostředí. Dále je také nutné, uchovávat úplné záznamy o používání chemických látek, při mokrém zpracovatelském postupu. Odpadní vody ze všech zpracovatelských postupů musí být zpracovány ve funkčních čistírnách odpadních vod.

GOTS má v sobě i požadavky na etické a sociální aspekty výroby, jako svoboda zaměstnání, svoboda kolektivního vyjednávání, bezpečnost a čistota na pracovišti, zákaz dětské práce, životní minimum, pracovní doba nesmí být přehnaná, ochrana před diskriminací, stálé zaměstnání, zákaz hrubého a nehumánního zacházení.

Zpět do obchodu